Baltic Masters and Open Championshipssv 2018.05.27. 14:21
Results - Middlecreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
W12 (20)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Paula ĶirkumaKāpa OK/Ādažu BJSSLAT26:390:00
2Patrīcija ValaineOgre OK/SCLAT27:05+0:26
3Marta Marija BirzkopeKāpa OK/Carnikavas novadsLAT27:46+1:07
4Marta KalniņaAlūksne-Ape OK/ Sm BJSSLAT27:47+1:08
5Māra SegliņaAlnis OK-JNSCLAT31:15+4:36
6Grieta GrantskalnaKāpa OK/Carnikavas novadsLAT31:40+5:01
7Līva Elīza AndersoneOgre OK/SCLAT32:54+6:15
8Anete StabiņaAzimuts OK-Sm BJSSLAT36:40+10:01
9Polina NevedomskaBJC Jaunība/Stiga okLAT37:12+10:33
10Līva LočmeleAlnis OK-JNSCLAT38:51+12:12
11Anastasija AndrejevaBJC Jaunība/Stiga okLAT42:07+15:28
12Uladzislava BildziukevichTeam BelarusBLR48:22+21:43
13Ilze JumiķeAlnis OK-JNSCLAT53:38+26:59
14Karolīna MāliņaKāpa OK/Carnikavas novadsLAT1:01:03+34:24
15Valeryia TomanovaTeam BelarusBLR1:01:37+34:58
16Polina KarelinaVariantBLR1:03:26+36:47
17Jekaterina RomanovaStiga OK/BJC JaunībaLAT1:03:32+36:53
18Alisa LarionovaBJC Jaunība/Stiga okLAT1:07:59+41:20
19Aliaksandra ValasevichTeam BelarusBLR1:29:23+1:02:44
 
Laura KrūmiņaAlnis OK-JNSCLATmp
 
 
 
W14 (13)3,2 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Leonarda BaltiņaMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT34:010:00
2Aiga StrazdiņaPurva Bridējs OKLAT37:33+3:32
3Elīze BremzeOgre OK/SCLAT38:10+4:09
4Sindija Letīcija BrakmaneAlnis OK-JNSCLAT39:22+5:21
5Sanda LapiņaAuseklis IKLAT39:26+5:25
6Māra KrūmiņaAlnis OK-JNSCLAT41:27+7:26
7Nadežda FedotovaBJC Jaunība/Stiga okLAT44:00+9:59
8Eva GraudaSiguldas sporta skolaLAT49:06+15:05
9Endija OzolnieceKāpa OK/SaulkrastiLAT49:51+15:50
10Anda JaunmuktāneAzimuts OK-Sm BJSSLAT51:05+17:04
11Polina AlekseyonokTeam BelarusBLR1:36:44+1:02:43
12Anastasija PetrovaBJC Jaunība/Stiga okLAT1:57:46+1:23:45
 
Vacantdns
 
 
 
W16 (7)3,5 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Dina PalsaMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT32:340:00
2Taiga LazdāneAuseklis IKLAT36:49+4:15
3Tīna Kate SpektoreAuseklis IKLAT41:41+9:07
4Anna BuholcaAlnis OK-JNSCLAT43:22+10:48
5Laura Nikola PinneSēlijas mežs OSKLAT45:11+12:37
6Stefaniya ZhukouskayaStandart MinskBLR45:25+12:51
 
Liene MālnieceZVOC-VBSSLATmp
 
 
 
W18 (2)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Sabīne ValtasaSaldus OKLAT1:09:080:00
 
Vacantdns
 
 
 
W20 (2)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Jana Marta IvanovskaAzimuts OK-Sm BJSSLAT58:400:00
 
Vacantdns
 
 
 
W21 (5)4,5 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Delphine PoirotLillomarka OLFRA43:400:00
2Kristina YakubkinaTeam BelarusBLR43:55+0:15
3Louise MarkstedtOK SödertörnSWE45:17+1:37
4Maria KrylovaOMEGA MOSCOWRUS46:23+2:43
 
Vacantdns
 
 
 
W21A (7)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Kendija AparjodeKāpa OKLAT45:020:00
2Māra VilciņaKāpa OKLAT47:13+2:11
3Ilvija JakāneAuseklis IKLAT55:41+10:39
4Jūlija MatvijenkoStiga OK/BJC JaunībaLAT1:04:03+19:01
5Olga YatskevichPeleng-VimpelBLR1:07:52+22:50
6Ekaterina BerdovaTeam BelarusBLR1:29:30+44:28
 
Vacantdns
 
 
 
W21B (7)3,0 km11 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Irina AdomaitieneOK KlajūnasLTU28:150:00
2Aiga ŠvalbeAlnis OK-JNSCLAT34:36+6:21
3Sandra Buša-KleusenaAlnis OK-JNSCLAT35:22+7:07
4Anastasija IsajevaStiga OK/BJC JaunībaLAT38:49+10:34
5Eva Haberkorne-VimbaZiemeļkurzeme OKLAT39:34+11:19
6Agne MurenieneOK JavonisLTU45:07+16:52
 
Vacantdns
 
 
 
W35 (11)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Reda VeldeOK ĄžuolasLTU40:230:00
2Agnese DzērveKāpa OKLAT41:44+1:21
3Agnė PaspirgėlytėDainava OKLTU43:51+3:28
4Linda KrūmiņaBriksnis SKLAT45:57+5:34
5Inga SiegertOK VõruEST48:21+7:58
6Rasa IvanauskaitėOK ĄžuolasLTU49:43+9:20
7Agne GrigaliunaiteOK LėvuoLTU57:45+17:22
8Rasa KumpyteOK LėvuoLTU1:00:12+19:49
9Anastasiya RogovskayaPraleskaBLR1:05:57+25:34
10Tanya MalyshkaTeam BelarusBLR1:06:31+26:08
 
Vacantdns
 
 
 
W40 (12)3,6 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Aistė TraubienėFortuna OKLTU30:100:00
2Ieva GodiņaAzimuts OK-Sm BJSSLAT32:19+2:09
3Aleksandra KondratevaKamvolBLR34:04+3:54
4Zaiga OzoliņaAuseklis IKLAT36:09+5:59
5Ieva MauliņaBriksnis SKLAT38:19+8:09
6Inga ŽvinytėOK KlajūnasLTU44:55+14:45
7Ļubova PavļukovaStiga OK/BJC JaunībaLAT47:17+17:07
8Volha BandarenkaTeam BelarusBLR47:43+17:33
9Olga BazelienėOK FortūnaLTU50:17+20:07
10Audra BogužinskienėMedeina OKLTU58:11+28:01
11Katsiaryna KrauchankaTeam BelarusBLR1:01:15+31:05
 
Vacantdns
 
 
 
W45 (10)3,6 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Iveta BrūvereOzonsLAT31:510:00
2Līga VirbuleTaka TOKLAT33:22+1:31
3Ilze LapiņaZiemeļkurzeme OKLAT36:33+4:42
4Jolanta BuraAuseklis IKLAT39:06+7:15
5Jana LepiksoneAuseklis IKLAT40:01+8:10
6Maria YashchenkoOMEGA MOSCOWRUS49:29+17:38
7Maira ZērneSaldus OKLAT49:42+17:51
8Elgita StrazdiņaPurva Bridējs OKLAT54:35+22:44
9Migle LevickieneOK LėvuoLTU1:11:03+39:12
 
Vacantdns
 
 
 
W50 (9)3,5 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Marika JaadmaaOK VõruEST38:380:00
2Irina MisiūnienėMedeina OKLTU39:57+1:19
3Gunta LebedokaKURMIS OKLAT40:45+2:07
4Baiba OzolaMona OKLAT43:05+4:27
5Kaie KonsapOK VõruEST44:11+5:33
6Daina LivdāneAlnis OK-JNSCLAT52:18+13:40
7Vija ŠiltereAuseklis IKLAT1:05:00+26:22
 
Elena GroshevaS-PetersburgRUSmp
Vacantdns
 
 
 
W55 (26)3,5 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Marika KirsspuuTAOKEST36:240:00
2Airi AlnekOK VõruEST36:42+0:18
3Violeta KutkienėMedeina OKLTU37:10+0:46
4Natallia DenisovaKSOBel41:38+5:14
5Skaidrīte OtaņķeTaka TOKLAT45:44+9:20
6Ilze TāseOgre OK/SCLAT46:02+9:38
7Dace CebuleOgre OK/SCLAT48:37+12:13
8Riina LaevAuseklis IKLAT48:52+12:28
9Inta PoriķeAlnis OK-JNSCLAT49:03+12:39
10Mudīte ZvaigzneA2LAT49:27+13:03
11Alena BrokPeleng-VimpelBLR51:11+14:47
12Gundega JurāneSēlijas mežs OSKLAT51:34+15:10
13Tiina OrasOK IlvesEST52:55+16:31
14Mudīte ŠteinaSaldus OKLAT53:51+17:27
15Ülle RaudseppOkasEST55:33+19:09
16Silvija PenkuleSaldus OKLAT55:35+19:11
17Alena VaitsekhovichStandart MinskBLR57:40+21:16
18Alena LebiadzevaBSUBLR57:50+21:26
19Svetlana ZuevaNavicom_GarminRUS1:01:20+24:56
20Svetlana YakubovichStandart MinskBLR1:04:11+27:47
21Tiina RilloOtepää SKEST1:07:38+31:14
22Pille IllakOtepää SKEST1:10:22+33:58
23Andra JansoneInd.LAT1:16:06+39:42
24Volha HarbachykPeleng-VimpelBLR1:19:18+42:54
25Janina JonauskieneDevyni OSKLTU1:36:13+59:49
 
Iveta HolcmaneInd.LATmp
 
 
 
W60 (17)3,0 km11 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Alīda ĀbolaOzonsLAT27:090:00
2Viktoria FershalovaS-PetersburgRUS31:07+3:58
3Velga BušaMona OKLAT31:39+4:30
4Tatsiana NikitsinaTeam BelarusBLR34:07+6:58
5Virginija GvildieneMedeina OKLTU35:38+8:29
6Saima VärtonOK Põlva KobrasEST35:48+8:39
7Tiina TalisooHarju KEK RSKEST36:05+8:56
8Māra PutniņaMežmalas/MadonaLAT37:57+10:48
9Roma BaleišienėOK LabirintasLTU40:39+13:30
10Liudmila YanshanaTeam BelarusBLR42:12+15:03
11Irina BauloPeleng-VimpelBLR43:18+16:09
12Larisa AvramenkoStandart MinskBLR43:31+16:22
13Sviatlana AtamanovichTeam BelarusBLR47:35+20:26
14Ülle KadakLeholaEST48:10+21:01
15Irina KonanStandart MinskBLR52:39+25:30
16Dzintra LejaAlnis OK-JNSCLAT1:10:43+43:34
 
Vacantdns
 
 
 
W65 (10)3,0 km11 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Jūratė UlevičienėOK LabirintasLTU35:570:00
2Eglė KrasuckienėOK LabirintasLTU37:16+1:19
3Ruta KukkaKāpa OKLAT38:00+2:03
4Tatiana RogovskaiaPraleskaBLR38:28+2:31
5Tiiu KaasikOK IlvesEST38:29+2:32
6Rudīte ŠternaSiguldaLAT52:41+16:44
7Violeta DudieneRudamina OKLTU54:26+18:29
8Riina KivikasOK IlvesEST57:13+21:16
 
Alina KazantsevaNovmeridianRUSmp
Vacantdns
 
 
 
W70 (10)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Skaidra BumelienėOK LabirintasLTU37:430:00
2Ona SkaisgirytėOK LabirintasLTU38:03+0:20
3Māra BolšteinaAlnis OK-JNSCLAT39:10+1:27
4Vaira ČerniševaZiemeļkurzeme OKLAT40:07+2:24
5Lidia MakarevichTeam BelarusBLR42:01+4:18
6Māra PlaudeDR-KRASTSLAT51:21+13:38
7Maija JansoneSeniorsLAT1:03:15+25:32
8Tatsiana KandratsyevaTeam BelarusBLR1:22:50+45:07
 
Tatiana SvistunS-PetersburgRUSmp
Vacantdns
 
 
 
W75 (5)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Velta ZjatkovaAlnis OK-JNSCLAT36:370:00
2Ilze BruceSaldus OKLAT41:54+5:17
3Jūlija ZvirgzdeSeniorsLAT56:00+19:23
 
Maimu TornbergKooperaatorESTmp
Vacantdns
 
 
 
W80 (2)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Aija AndersoneSeniorsLAT46:430:00
 
Vacantdns
 
 
 
M12 (24)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Uvis ŠolmanisAuseklis IKLAT19:190:00
2Edvards ZvirgzdiņšAuseklis IKLAT20:24+1:05
3Rūdolfs GraudiņšKāpa OK/Carnikavas novadsLAT24:25+5:06
4Gustavs PlonisAlnis OK-JNSCLAT25:27+6:08
5Roberts ArnicānsKāpa OK/Ādažu BJSSLAT26:04+6:45
6Artjoms IvanovsStiga OK/BJC JaunībaLAT27:10+7:51
7Roberts GraudiņšKāpa OK/Carnikavas novadsLAT27:21+8:02
8Audun PaloOK VõruEST28:38+9:19
9Kevins ŠvalbeAlnis OK-JNSCLAT29:18+9:59
10Bruno ŠternsOgre OK/SCLAT29:59+10:40
11Mykolas AdomaitisOK KlajūnasLTU30:37+11:18
12Francis VimbaAuseklis IKLAT31:41+12:22
13Bogdans BogdanovsStiga OK/BJC JaunibaLAT31:52+12:33
14Toms KaļvaOgre OK/SCLAT32:23+13:04
15Emīls VilkaušsAlnis OK-JNSCLAT35:24+16:05
16Ralfs PrauliņšAlnis OK-JNSCLAT36:01+16:42
17Aleksejs BalinskijsBJC Jaunība/Stiga okLAT43:27+24:08
18Pāvels RogožinsStiga OK/BJC JaunībaLAT47:40+28:21
19Savelijs PetrovsBJC Jaunība/Stiga okLAT58:13+38:54
20Gustavs NeimanisOgre OK/SCLAT1:06:34+47:15
21Igor MikhalkinEridanBLR1:35:05+1:15:46
22Tsimur MelnikOrionBLR1:46:50+1:27:31
 
Aliaksei DamanskiTeam BelarusBLRmp
Vacantdns
 
 
 
M14 (13)3,5 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Edvards KrūmiņšAlnis OK-JNSCLAT29:140:00
2Jēkabs SegliņšAlnis OK-JNSCLAT33:18+4:04
3Audris Odo VītoliņšOgre OK/SCLAT34:48+5:34
4Roberts ĶirkumsKāpa OK/Ādažu BJSSLAT34:57+5:43
5Renārs KļaviņšAzimuts OK-Sm BJSSLAT37:06+7:52
6Ronalds AleksānsOgre OK/SCLAT37:25+8:11
7Emīls LecinskisKāpa OK/Carnikavas novadsLAT39:39+10:25
8Pēteris GailisZVOC-VBSSLAT40:23+11:09
9Edvardas BazelisRASKK SKLTU40:42+11:28
10Oskars ŠķiņķisAlnis OK-JNSCLAT41:38+12:24
11Jēkabs Toms AndersonsOgre OK/SCLAT42:11+12:57
 
Jurģis Egons StrazdiņšKāpa OK/SaulkrastiLATmp
Vacantdns
 
 
 
M16 (7)4,0 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Mārcis JansonsMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT36:410:00
2Nils CiglisAuseklis IKLAT40:08+3:27
3Artūrs FreimanisAlnis OK-JNSCLAT41:03+4:22
4Mārcis ZariņšOzons/RSPLAT49:50+13:09
5Emīls ZaicevsOgre OK/SCLAT58:30+21:49
6Kasparas VaitiekusMedeina OKLTU1:14:51+38:10
 
Vacantdns
 
 
 
M18 (2)4,6 km16 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Artsiom MelnikOrionBLR1:43:380:00
 
Vacantdns
 
 
 
M20 (4)4,6 km16 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Valters ReneslācisOgre OK/SCLAT30:160:00
2Haralds UlmanisAuseklis IKLAT39:20+9:04
3Andres RõõmOK IlvesEST39:39+9:23
 
Vacantdns
 
 
 
M21 (12)5,8 km18 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Ainārs LupiķisKāpa OKLAT37:540:00
2Alan CherryNydalens SkiklubGBR38:14+0:20
3Valts UlmanisAuseklis IKLAT45:22+7:28
4Aliaksei ShvantsKronanBLR47:05+9:11
5Josh BeechEspoon SuuntaGBR47:14+9:20
6Marijonas GipasMedeina OKLTU52:00+14:06
7Aivis ŠiliņšAlnis OK-JNSCLAT52:51+14:57
8Jānis RukšānsKāpa OKLAT55:23+17:29
9Sergey RogalevichTeam BelarusBLR58:51+20:57
10Matīss ArnicānsKāpa OKLAT1:04:34+26:40
11Aliaksandr YafimauTeam BelarusBLR1:08:10+30:16
 
Vacantdns
 
 
 
M21A (7)5,2 km17 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Māris JansonsOzonsLAT40:250:00
2Pauls PlataisOzonsLAT43:31+3:06
3Aurimas MurenasOK JavonisLTU45:30+5:05
4Kārlis VilciņšKāpa OKLAT53:44+13:19
5Karolis LimantasOK SakasLTU56:47+16:22
6Artsem HalcheniaTeam BelarusBLR1:09:15+28:50
7Yauheni YarotskiTeam BelarusBLR1:16:47+36:22
 
 
 
M21B (6)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Krišjānis MežulisInd.LAT36:170:00
2Dmitrijs ŽarovsZiemeļkurzeme OKLAT41:38+5:21
3Ģirts GoškoInd.LAT49:21+13:04
4Jānis SpektorsAuseklis IKLAT1:04:18+28:01
5Jānis SaliņšKāpa OKLAT1:05:22+29:05
6Andris ŠnirsDainava OKLTU1:07:48+31:31
 
 
 
M35 (14)5,2 km17 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Jānis KrūmiņšBriksnis SKLAT35:520:00
2Ivan AfanasevTeam BelarusBLR39:59+4:07
3Edvardas ŠčerbavičiusOK FortūnaLTU41:41+5:49
4Piotr KukhtoBaklanBLR45:17+9:25
5Atis KrūmiņšOzonsLAT45:38+9:46
6Agris PeipiņšMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT45:40+9:48
7Gatis GrīnbergsSaldus OKLAT49:40+13:48
8Uldis ŽimantsOzonsLAT52:12+16:20
9Andrei MarchankaTeam BelarusBLR52:48+16:56
10Raimondas Pasternackis1:00:49+24:57
11Alex RogovskyPraleskaBLR1:02:16+26:24
12Andris MikijanskisMežmalas/MadonaLAT1:02:47+26:55
13Dzmitry DavidovichBSUBLR1:16:37+40:45
 
Timo PaloOK VõruESTmp
 
 
 
M40 (28)4,6 km16 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Mantas RimkusOK ĄžuolasLTU31:450:00
2Mindaugas KvedaraviciusOK LėvuoLTU33:27+1:42
3Juris DzenītisMadonas BJSS/OK AronaLAT36:38+4:53
4Tadas KazlauskasOK FortūnaLTU36:46+5:01
5Aleksandr AlekseyonokTeam BelarusBLR39:04+7:19
6Viacheslav ZhuravlevNemiga-NordBLR39:21+7:36
7Rimvydas ArlauskasOK ŠilasLTU39:28+7:43
8Gatis DzērveKāpa OKLAT39:41+7:56
9Pavel KholadTeam BelarusBLR39:48+8:03
10Viktors MateičsSaldus OKLAT39:58+8:13
11Tomas BogužinskasMedeina OKLTU41:01+9:16
12Laimonas ČaplikasOK TakasLTU41:10+9:25
13Paulius MarkovasOK PerkūnasLTU41:15+9:30
14Mārtiņš GodiņšAzimuts OK-Sm BJSSLAT42:05+10:20
15Evaldas JadenkusOK ĄžuolasLTU42:15+10:30
16Mārtiņš VimbaZiemeļkurzeme OKLAT42:58+11:13
17Antanas RadziusOK LėvuoLTU43:59+12:14
18Algirdas KaupinisOK DainavaLTU46:40+14:55
19Andrei RabtsauTeam BelarusBLR48:38+16:53
20Robertas AdomaitisOK KlajūnasLTU52:49+21:04
21Ernests KoledaInd.LAT53:42+21:57
22Siarhei MelnikOrionBLR55:10+23:25
23Dzmitry KrauchankaTeam BelarusBLR59:30+27:45
24Darius PeciuraOK PerkūnasLTU1:13:15+41:30
 
Andrius ZaveckasĄžuolas OKLTUmp
Gints TrēziņšBurkānciemsLATmp
Gediminas LatvysOK PerkūnasLTUdnf
Vacantdns
 
 
 
M45 (28)4,3 km15 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Uldis BrucisSaldus OKLAT29:440:00
2Rolandas BačkysIgtisaLTU31:31+1:47
3Rolandas GrikšasOSK TakasLTU32:59+3:15
4Otārs PutrālisAzimuts OK-Sm BJSSLAT33:11+3:27
5Dmitrii SychevbryanskRUS34:48+5:04
6Aigars TreijersOgre OK/SCLAT35:48+6:04
7Oskars ZērnisSaldus OKLAT36:33+6:49
8Artis LočmelisBurkānciemsLAT36:42+6:58
9Ģirts LiniņšOzonsLAT37:01+7:17
10Guntars MankusSaldus OKLAT37:08+7:24
11Valentas TotorisOK PerkūnasLTU37:17+7:33
12Tadas KvedaraviciusOK SakasLTU37:29+7:45
13Andris StrazdiņšPurva Bridējs OKLAT37:56+8:12
14Valery TereshenkovOSMOLRUS38:41+8:57
15Alvis MatsMadonas BJSS/OK AronaLAT41:52+12:08
16Audrius SmilgiusĄžuolas OKLTU41:59+12:15
17Armands TeterisTaka TOKLAT43:04+13:20
18Sergey YashchenkoOMEGA MOSCOWRUS43:19+13:35
19Alvis LepiksonsAuseklis IKLAT44:42+14:58
20Nerijus MisikasOK SakasLTU47:03+17:19
21Ingus GrasisAuseklis IKLAT47:53+18:09
22Egons ŠolmanisAuseklis IKLAT47:59+18:15
23Rinalds GraudiņšKāpa OKLAT50:27+20:43
24Vasili KamisarenkaTeam BelarusBLR56:46+27:02
25Māris BalčūnsInd.LAT57:59+28:15
26Artūras VaitiekusMedeina OKLTU58:11+28:27
27Mareks ŠtraussMotokurzemeLAT1:25:26+55:42
 
Vacantdns
 
 
 
M50 (10)4,0 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Māris StabiņšAzimuts OK-Sm BJSSLAT38:130:00
2Uģis OzolsInd.LAT38:31+0:18
3Jānis VirbulisTaka TOKLAT39:56+1:43
4Guntis ArnicānsA2LAT42:05+3:52
5Valdis KokorišsMona OKLAT43:51+5:38
6Jurijs NarelsSēlijas mežs OSKLAT47:43+9:30
7Atis ZariņšMona OKLAT49:30+11:17
8Tomas NavalinskasDevyni OSKLTU52:08+13:55
9Vilis LivdānsAlnis OK-JNSCLAT1:17:18+39:05
 
Vacantdns
 
 
 
M55 (24)4,0 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Eugenijus MikšysOK ĄžuolasLTU34:480:00
2Genadijus JonauskasDevyni OSKLTU35:39+0:51
3Alexey ZuevNavicom_GarminRUS36:11+1:23
4Gintaras MikolavičiusDevyni OSKLTU36:54+2:06
5Ģirts ZīlišķisMona OKLAT36:58+2:10
6Jonas Gediminas GvildysMedeina OKLTU37:07+2:19
7Jurgis ValiūnasOK SaulėLTU39:16+4:28
8Valery DenisovKSOBel39:36+4:48
9Jānis PutniņšMežmalas/MadonaLAT40:32+5:44
10Ģirts MamisMona OKLAT40:36+5:48
11Raimondas KondrotasFortuna OKLTU40:50+6:02
12Igor ZvontsovULTRABLR41:47+6:59
13Pranas BruzgaOK TakasLTU45:10+10:22
14Vladimir ShanginOSMOLRUS46:06+11:18
15Andrei IvanovS-PetersburgRUS46:38+11:50
16Viesturs TamužsMona OKLAT47:57+13:09
17Sergei IudovPskovRusRUS50:40+15:52
18Urmas LaevAuseklis IKLAT52:57+18:09
19Mikhail GorchakovOSMOLRUS59:19+24:31
20Edgars AndžaKāpa OKLAT1:02:00+27:12
21Pēteris ZariņšMona OKLAT1:04:17+29:29
22Mikhail IzgorodinOSMOLRUS1:04:29+29:41
23Vyacheslav NorkinSebezRUS1:10:14+35:26
 
Vacantdns
 
 
 
M60 (26)3,6 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Juris KokinsMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT29:450:00
2Ivanas ZiaziuliaOK SaulėLTU31:13+1:28
2Edmunds ZvaigzneA2LAT31:13+1:28
4Andris KosmačevsKURMIS OKLAT31:39+1:54
5Varis PeisenieksKāpa OKLAT31:59+2:14
6Kestutis AbramikasOK SaulėLTU32:14+2:29
7Harijs LācarsSILVALAT32:46+3:01
8Jānis TurksTaka TOKLAT34:15+4:30
9Jānis SaliņšMežmalas/MadonaLAT35:19+5:34
10Rolands LaveiķisKāpa OK/Carnikavas novadsLAT35:20+5:35
11Saulius KireilisOK TakasLTU35:27+5:42
12Marius PtasekasInd LTULTU35:45+6:00
13Ivars PucensMona OKLAT37:35+7:50
14Henadzi TrydzenskiPeleng-VimpelBLR38:08+8:23
15Uldis PekussMona OKLAT38:13+8:28
16Siarhei VasneuskiTeam BelarusBLR39:15+9:30
17Gediminas BajoriunasOK SaulėLTU40:39+10:54
18Viesturs ZiediņšKURMIS OKLAT44:19+14:34
19Jurgis KarnaviciusOK SaulėLTU45:17+15:32
20Rimantas KrasuckisOK LabirintasLTU46:51+17:06
21Raimondas PaknysOK LabirintasLTU48:30+18:45
22Uladzimir ZhukouskiStandart MinskBLR53:37+23:52
23Kęstutis BaleišisOK LabirintasLTU53:51+24:06
24Māris OtaņķisTaka TOKLAT1:03:34+33:49
25Jüri MerirandOtepää SKEST1:16:49+47:04
 
Vjačeslavs DedelisStiga OKLATmp
 
 
 
M65 (20)3,5 km12 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Juozas LukaševičiusRudamina OKLTU35:340:00
2Henrikas UlevičiusOK LabirintasLTU35:39+0:05
3Ilmārs LimbēnsSiguldaLAT36:20+0:46
4Valērijs PahomovsMODULS engineeringLAT36:23+0:49
5Uldis AlksnisMeridiāns-CPSS-PārgaujaLAT37:19+1:45
6Aldis LapiņšAzimuts OK-Sm BJSSLAT38:31+2:57
7Piotr MironouTeam BelarusBLR38:40+3:06
8Arvo KivikasOK IlvesEST41:11+5:37
9Bernardas EimaitisOK LabirintasLTU41:12+5:38
10Anatoli LabanouskiTeam BelarusBLR41:17+5:43
11Alexander OrlovNovmeridianRUS41:20+5:46
12Koit PaasmaLeholaEST43:27+7:53
13Ričardas ZlatkusDevyni OSKLTU44:53+9:19
14Kostas DudaRudamina OKLTU45:10+9:36
15Jānis BiezaisAzimuts OK-Sm BJSSLAT46:09+10:35
16Volli KukkKāpa OKLAT51:07+15:33
17Vladimir BoulbenovOK TraktorBLR55:15+19:41
18Miervaldis BušsAlnis OK-JNSCLAT59:58+24:24
19Helmuts LukačovsSILVALAT1:00:46+25:12
 
Jüri RokkoSK RT 1240ESTmp
 
 
 
M70 (6)2,8 km11 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Vidimantas BumelisOK LabirintasLTU32:450:00
2Rimvydas KutkaMedeina OKLTU35:00+2:15
3Viktor KovalchukStandart MinskBLR35:34+2:49
4Rimantas CicėnasOK LabirintasLTU41:39+8:54
5Ivan KazantsevNovmeridianRUS53:20+20:35
 
Vacantdns
 
 
 
M75 (6)2,8 km11 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Gytis JuškaOK LabirintasLTU34:170:00
2Pēteris NovikovsKāpa OK/Carnikavas novadsLAT35:18+1:01
3Ants TammOK TONEST43:58+9:41
4Arvīds TeterisTaka TOKLAT1:02:37+28:20
 
Juris ZvirgzdsSeniorsLATmp
Vacantdns
 
 
 
M80 (5)2,5 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Endel RemmetOK KapeEST43:540:00
2Vadims ČerniševsZiemeļkurzeme OKLAT53:00+9:06
3Andris KalniņšSeniorsLAT54:03+10:09
4Uladzimir KandratsyeuTeam BelarusBLR1:02:16+18:22
 
Vacantdns
 
 
 
OPEN1 (17)3,0 km10 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Sergei NavgorodtsavInd.LAT34:440:00
2Dmitrij NavgorodtsavInd.LAT35:31+0:47
3Dace GoškoInd.LAT47:49+13:05
4Mārcis DzērveKāpa OKLAT47:56+13:12
5Viachaslau NatalevichTeam BelarusBLR59:35+24:51
6Antons SivačevsStiga OK/BJC JaunībaLAT1:02:11+27:27
7Maksims FiļipovsStiga OK/BJC JaunībaLAT1:02:21+27:37
8Anatolijs HohlovsStiga OK/BJC JaunībaLAT1:05:05+30:21
9Ina AldukhovaTeam BelarusBLR1:05:13+30:29
10Irēna TumanovskaStiga OK/BJC JaunībaLAT1:22:45+48:01
11Anželika FjodorovaStiga OK/BJC JaunībaLAT1:23:13+48:29
12Sanita ŠvēdeOgre OK/SCLAT1:24:19+49:35
13Jeļena IsajevaStiga OKLAT1:27:49+53:05
14Vija LarionovaStiga OKLAT1:28:05+53:21
 
Vacantdns
Vacantdns
Vacantdns
 
 
 
OPEN2 (17)4,0 km13 C
PlNameClubNatTimeDiff.
1Edgaras VoverisInd.LAT-59:010:00
2Paulius Saulėnas34:17+1:33:18
3Alena KarelinaVariantBLR45:52+1:44:53
4Nikolajs DedelisStiga OKLAT50:30+1:49:31
5Dmitrijs FrolovsAuseklis IKLAT52:38+1:51:39
6Vladimir RudnyiS-PetersburgRUS52:57+1:51:58
7Sergey KuntsevichTeam BelarusBLR53:45+1:52:46
8Līga ĀrnieceInd.LAT56:25+1:55:26
9Tonu JaadmaaOK VõruEST1:01:05+2:00:06
10Sergejs SokolovsStiga OKLAT1:04:41+2:03:42
11Līga BuļaInd.LAT1:08:49+2:07:50
12Ilze LobaInd.LAT1:10:09+2:09:10
13Valdis GrozaInd.LAT1:10:42+2:09:43
14Guntars LobaInd.LAT1:36:19+2:35:20
 
Vacantdns
Vacantdns
Vacantdns